<
Actualitate

„𝐃𝐢𝐧 𝐬𝐮𝐟𝐥𝐞𝐭, 𝐩𝐞𝐧𝐭𝐫𝐮 𝐬𝐮𝐟𝐥𝐞𝐭” 𝗗𝗼𝘂𝗮̆ 𝘁𝗶𝗻𝗲𝗿𝗲 𝗮𝘂𝘁𝗼𝗮𝗿𝗲, 𝗽𝗿𝗼𝘃𝗲𝗻𝗶𝘁𝗲 𝗱𝗶𝗻 𝘀𝗶𝘀𝘁𝗲𝗺𝘂𝗹 𝗱𝗲 𝗽𝗿𝗼𝘁𝗲𝗰𝘁̦𝗶𝗲 𝗮 𝗰𝗼𝗽𝗶𝗹𝘂𝗹𝘂𝗶, 𝘀̦𝗶-𝗮𝘂 𝗹𝗮𝗻𝘀𝗮𝘁 𝗰𝗮̆𝗿𝘁̦𝗶𝗹𝗲 𝗱𝗲 𝗱𝗲𝗯𝘂𝘁

Vicepreședintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Radu Rațiu a participat joi, 19 februarie 2026, în foaierul Bibliotecii Județene „Octavian Goga”, la evenimentul de lansare a volumelor de carte “Drumul spre lumină” și „Povestea mea – din suflet născută pre versuri țesută”, volume scrise de către două tinere provenite din sistemul de protecție a copilului.

Desfășurat în prezența unei numeroase asistențe, evenimentul a adus în prim plan povestea a două tinere, Alina Doghi și Rozalia Andreea Manases, care au demonstrat că talentul, perseverența, credința și dragostea pot transforma orice obstacol într-o reușită de viață.

𝐑𝐚𝐝𝐮 𝐑𝐚𝐭̦𝐢𝐮, 𝐯𝐢𝐜𝐞𝐩𝐫𝐞𝐬̦𝐞𝐝𝐢𝐧𝐭𝐞𝐥𝐞 𝐂𝐨𝐧𝐬𝐢𝐥𝐢𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐉𝐮𝐝𝐞𝐭̦𝐞𝐚𝐧 𝐂𝐥𝐮𝐣: “𝐴𝑐𝑒𝑠𝑡𝑒 𝑙𝑢𝑐𝑟𝑎̆𝑟𝑖 𝑟𝑒𝑓𝑙𝑒𝑐𝑡𝑎̆ 𝑝𝑎𝑟𝑐𝑢𝑟𝑠𝑢𝑙 𝑎 𝑑𝑜𝑢𝑎̆ 𝑠𝑐𝑟𝑖𝑖𝑡𝑜𝑎𝑟𝑒 𝑖̂𝑛 𝑑𝑒𝑣𝑒𝑛𝑖𝑟𝑒, 𝐴𝑛𝑑𝑟𝑒𝑒𝑎 𝑠̦𝑖 𝐴𝑙𝑖𝑛𝑎, 𝑡𝑖𝑛𝑒𝑟𝑒 𝑐𝑢 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑠𝑜𝑎𝑟𝑡𝑎 𝑎 𝑓𝑜𝑠𝑡 𝑚𝑎𝑖 𝑝𝑢𝑡̦𝑖𝑛 𝑔𝑒𝑛𝑒𝑟𝑜𝑎𝑠𝑎̆ 𝑑𝑎𝑟 𝑐𝑎𝑟𝑒 𝑎𝑢 𝑎𝑣𝑢𝑡 𝑡𝑎̆𝑟𝑖𝑎 𝑑𝑒 𝑎-𝑠̦𝑖 𝑑𝑒𝑝𝑎̆𝑠̦𝑖 𝑐𝑜𝑛𝑑𝑖𝑡̦𝑖𝑎. 𝐿𝑒 𝑓𝑒𝑙𝑖𝑐𝑖𝑡, 𝑠𝑖𝑛𝑐𝑒𝑟, 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑒𝑣𝑜𝑙𝑢𝑡̦𝑖𝑎 𝑐𝑜𝑛𝑠𝑡𝑎𝑛𝑡𝑎̆ 𝑠̦𝑖 𝑝𝑒𝑛𝑡𝑟𝑢 𝑝𝑒𝑟𝑠𝑒𝑣𝑒𝑟𝑒𝑛𝑡̦𝑎 𝑑𝑜𝑣𝑒𝑑𝑖𝑡𝑎̆ 𝑖̂𝑛 𝑝𝑎𝑟𝑐𝑢𝑟𝑠𝑢𝑙 𝑙𝑜𝑟 𝑝𝑒𝑟𝑠𝑜𝑛𝑎𝑙, 𝑒𝑑𝑢𝑐𝑎𝑡̦𝑖𝑜𝑛𝑎𝑙 𝑠̦𝑖 𝑠𝑜𝑐𝑖𝑎𝑙. 𝑆𝑢𝑛𝑡 𝑒𝑥𝑒𝑚𝑝𝑙𝑒 𝑑𝑒 𝑐𝑢𝑟𝑎𝑗, 𝑑𝑒𝑡𝑒𝑟𝑚𝑖𝑛𝑎𝑟𝑒 𝑠̦𝑖 𝑑𝑜𝑟𝑖𝑛𝑡̦𝑎̆ 𝑑𝑒 𝑎-𝑠̦𝑖 𝑐𝑜𝑛𝑠𝑡𝑟𝑢𝑖 𝑝𝑟𝑜𝑝𝑟𝑖𝑢𝑙 𝑑𝑟𝑢𝑚 𝑝𝑟𝑖𝑛 𝑣𝑖𝑎𝑡̦𝑎̆”.

Eleve ale Liceului Teoretic „Dumitru Tăuțan” din Florești și beneficiare ale sprijinului oferit de Așezământul pentru Copii „Sfântul Onufrie” de pe lângă Mănăstirea din Tăuți, cele două tinere și-au lansat volumele într-un cadru încărcat de emoție.

Cu această ocazie, vicepreședintele Radu Rațiu le-a înmânat celor două tinere diplome de recunoaștere, în semn de apreciere a talentului, muncii, sacrificiului și dedicării.

De asemenea, cu acest prilej s-a anunțat lansarea, începând cu luna martie, a Revistei Așezământului „Sfântul Onufrie” – „Stropi de lumină”, o publicație ce își propune să devină un spațiu de exprimare pentru copiii și tinerii așezământului.

Momentul a fost unul emoționant, marcat de aplauze și încurajări pentru continuarea acestui frumos parcurs creativ.

Evenimentul este parte integrantă a proiectului intitulat „Din suflet, pentru suflet”, proiect inițiat în anul 2025, cu scopul de a le susține și promova pe tinerele autoare. Acesta a fost demarat cu binecuvântarea părintelui Arhimandrit Visarion Pașca, duhovnicul Mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” de la Tăuți-Florești. Totodată, în derularea și implementarea proiectului „Din suflet, pentru suflet” s-au implicat și scriitorul Ioan Ciorca, profesoara Daniela Marcu de la Liceul Teoretic „Dumitru Tăuțan” din Florești-Cluj, decanul Facultății de Drept a Universității Creștine „Dimitrie Cantemir” din Cluj-Napoca – conf.univ.dr. Alexandru Cordoș, președinta Asociației Studențești a Facultății de Drept UCDC și Maica Elisabeta, cea care este o adevărată mamă pentru copiii de la Așezământul „Sfântul Onufrie”.

Evenimentul dublei lansări de carte a fost organizat de către Asociația Filantropică „Sfântul Onufrie”, cu sprijinul Consiliului Județean Cluj și al Bibliotecii Județene „Octavian Goga” din Cluj-Napoca, precum și al Asociației Studențești „Dimitrie Cantemir”.

Click to comment

Leave a Reply

Comentariile trebuie să respecte regulile de utilizare.
Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Farmacia Dr.Max
Bitcoin Exchange Liga 1 Case Pariuri Online

Ziarul care te prinde

© Ziarul 21 Turda | Materialele de pe acest site pot fi preluate doar cu acordul scris al reprezentanţilor publicaţiei Ziarul 21.

To Top