<
Actualitate

400 de camere radar inteligente vor fi instalate pe drumurile naționale și autostrăzi. Vor depista viteza, centura de siguranță și folosirea telefonului

400 de camere radar inteligente vor fi instalate pe drumurile naționale și autostrăzi. Vor depista viteza, centura de siguranță și folosirea telefonului

Șoferii care încalcă regulile de circulație vor fi monitorizați mult mai strict în perioada următoare.

Aproximativ 400 de camere video cu radar urmează să fie amplasate pe drumurile naționale și autostrăzile din România, după ce autoritățile au lansat procedura de licitație pentru achiziția echipamentelor.

Noile sisteme de supraveghere vor fi de ultimă generație și vor putea funcționa în condiții extreme de temperatură, de la -30 de grade Celsius până la +60 de grade, fiind concepute pentru utilizare permanentă, indiferent de anotimp.

Ce pot detecta noile camere

Pe lângă viteza de deplasare, camerele vor avea capacitatea de a identifica:
-dacă șoferul poartă sau nu centura de siguranță;
-dacă folosește telefonul mobil în timpul condusului;
-plăcuțele de înmatriculare ale vehiculelor;
-existența sau lipsa unei viniete valabile pentru circulația pe drumurile naționale.


Practic, niciun conducător auto care încalcă regulile nu va mai putea scăpa neobservat, sistemele fiind concepute pentru recunoaștere automată și transmiterea rapidă a datelor către autorități.

Unde vor fi amplasate

Camerele vor fi montate pe principalele drumuri naționale și pe autostrăzi, în zonele cu trafic intens și cu risc ridicat de accidente. Implementarea va fi realizată de CNAIR, după finalizarea licitației și achiziția echipamentelor.
Deocamdată, autoritățile nu au anunțat un calendar exact privind punerea în funcțiune a camerelor, însă sistemul este considerat un pas important pentru creșterea siguranței rutiere și reducerea numărului de accidente grave.
Odată devenite operaționale, aceste camere vor schimba radical modul în care sunt monitorizate abaterile din trafic, punând accent pe responsabilitatea fiecărui participant la trafic.

Click to comment

Leave a Reply

Comentariile trebuie să respecte regulile de utilizare.
Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Farmacia Dr.Max
Bitcoin Exchange Liga 1 Case Pariuri Online

Ziarul care te prinde

© Ziarul 21 Turda | Materialele de pe acest site pot fi preluate doar cu acordul scris al reprezentanţilor publicaţiei Ziarul 21.

To Top