Campanie umanitară derulată de Asociația Pro Neuro Turda – „Îmbrăcăm halatele albe. Empatie pe două roți”

Sâmbătă, 18 octombrie 2025, orașul Turda va găzdui un eveniment caritabil de amploare, organizat de Asociația Pro Neuro Turda, în parteneriat cu Asociația Renegade Wolves RC, sub sloganul „Îmbrăcăm halatele albe. Împreună pentru Spitalul Municipal Turda – Empatie pe 2 roți”.
Evenimentul, programat între orele 11:00 și 14:00, are scopul de a sprijini modernizarea și dotarea Spitalului Municipal Turda, în special a Secției de Pediatrie, prin campania de donații SMS la numărul 8835.

Solidaritate pe două roți
Peste 100 de motocicliști din Asociația Renegade Wolves RC vor parcurge un traseu prin oraș, echipați în halate albe – simbol al empatiei și respectului pentru cadrele medicale, din Spitalul Municipal Turda. Convoiul moto va porni din parcarea „Marele Alb” (DN1, str. Clujului nr. 97) și va străbate principalele artere ale municipiului: strada Basarabiei – Andrei Mureșanu – Avram Iancu – Republicii – Libertății – Piața Romană – Ștefan cel Mare – Calea Victoriei – Câmpiei, cu oprire finală în parcarea Turda Arena, unde va avea loc momentul principal al evenimentului.

Flashmob caritabil cu copiii din Turda
Momentul central al manifestării va fi flashmobul caritabil, în care motocicliștii vor forma, din motociclete, cuvântul „HALAT”, iar voluntarii – alături de elevi din școlile turdene, invitați speciali în parteneriat cu organizatorii – vor contura cifrele „8835”, simbolul campaniei de donații.
Copiii, îmbrăcați în pelerine roz și albastre, vor aduce un plus de culoare și emoție, reprezentând inocența, speranța și solidaritatea comunității față de micii pacienți internați la Spitalul Municipal Turda.

Un eveniment pentru întreaga comunitate
„Prin această acțiune dorim să arătăm că empatia și unitatea pot transforma comunitatea. Faptul că îi implicăm pe copiii din Turda transmite un mesaj puternic: spiritul comunitar și grija față de ceilalți se învață de la cele mai fragede vârste. Ne propunem să contribuim la crearea unui mediu medical confortabil, care să ofere pacienților sprijin și încredere pe tot parcursul îngrijirii.”, a declarat Ioana-Bianca Todea, președintele Asociației Pro Neuro Turda.
Evenimentul va fi filmat cu drona și de la sol, în scopul realizării materialelor de promovare a campaniei umanitare. Organizatorii subliniază că acțiunea este non-politică, non-comercială și exclusiv caritabilă.

Cei care doresc să se implice pot trimite un SMS cu textul „HALAT” la numărul 8835, contribuind astfel cu 5 euro lunar la achiziția de paturi, noptiere și echipamente medicale destinate modernizării Spitalului Municipal Turda.
Fondurile colectate prin acest mecanism de donație sunt direcționate în mod transparent către Asociația Pro Neuro Turda, care derulează campania umanitară „Îmbrăcăm halatele albe. Împreună pentru Spitalul Municipal Turda”, în calitate de beneficiar și organizator.















