RetroArt schimbă mentalitatea adolescenților față de hainele din propriul dulap

Pentru mulți părinți, diminețile încep cu o negociere tensionată sau cu eterna plângere a adolescentului din casă: „Nu am cu ce să mă îmbrac!”. Asta, deși dulapul abia se mai închide, iar scaunul din cameră a dispărut sub un morman de tricouri și blugi purtați doar de câteva ori. Presiunea de a fi „la modă” costă – atât bugetul familiei, cât și mediul înconjurător.
În acest context, proiectul RetroArt lansează o provocare în Comunitatea Urbană Arieș: transformarea mentalității de consumator pasiv într-una de creator responsabil.

Mai puține etichete scumpe, mai multă creativitate
Trăim într-o zonă în care tentația fast fashion este mare, iar plimbările la mall-urile din Cluj devin principala activitate de weekend, aducând acasă zeci de articole care ajung rapid deșeuri. Adolescenții cresc cu ideea că doar hainele noi sunt „cool”. RetroArt își propune să răstoarne această convingere. Vrem să demonstrăm că a purta o haină modificată de tine este mult mai „cool” decât a purta ceva ce are toată lumea.
Soluția: Ac, ață și imaginație pentru 1.000 de elevi
Proiectul nu este doar o campanie de vorbe, ci o școală de abilități practice. 1.000 de elevi de gimnaziu din Turda, Câmpia Turzii și Mihai Viteazu vor intra în lumea croitoriei și a designului vestimentar. Printr-o abordare practică, elevii vor primi RetroArt Box – un kit de croitorie sustenabilă – și vor participa la ateliere unde vor învăța să transforme hainele vechi sau nefolosite în piese vestimentare noi și atractive. Astfel, un tricou uitat devine o piesă de rezistență, iar copiii învață valoarea lucrului manual, economisind în același timp resurse.

De ce este important pentru părinți?
Dincolo de componenta ecologică – industria textilă fiind un poluator masiv – proiectul are un impact direct în viața de familie:
- Educație financiară: Copiii înțeleg că hainele au o valoare și nu sunt de unică folosință.
- Independență: Învață să coasă un nasture sau să repare un tiv, abilități care le vor folosi toată viața.
La final, cele mai reușite transformări vestimentare (80 de articole create prin upcycling) vor fi vedetele unei expoziții locale, demonstrând că „retro” și „sustenabil” pot fi noul trend în Arieș.
Cine suntem noi?
Asociația pentru Mobilitate Socială și Educație Democratică – o organizație cu o misiune curajoasă: să #CreștemEroi care salvează lumea prin artă. Nu suntem la prima provocare de acest fel – proiectele noastre anterioare, precum Studioul Civic sau Voce prin Design, au fost premiate la gale naționale (Gala Societății Civile, Gala Tineretului din România) tocmai pentru felul în care am reușit să le dăm tinerilor o voce. Credem cu tărie că educația nu se oprește la ieșirea din clasă și că adolescenții au nevoie doar de contextul potrivit pentru a trece de la „spectatori pasivi” la tineri implicați și responsabili. Prin RetroArt, aducem această viziune în dulapul fiecărei familii, transformând grija pentru mediu într-o abilitate practică de zi cu zi.
Proiect selectat în cadrul #RaiffeisenComunități, acceleratorul de ONG-uri în sustenabilitate, o inițiativă Raiffeisen Bank România, cu sprijinul Asociația pentru Relații Comunitare.















