STRADA LOTUS, ÎN IMAGINI DE NERUSINARE – GUNOI DEȘERTAT PE DOMENIUL PUBLIC, ÎN TIMP CE TARIFELE CRESC
Un cititor al Ziarului 21 ne-a transmis imagini revoltătoare din Turda, de pe Strada Lotus, acolo unde munți de gunoaie zac aruncați la întâmplare, pe domeniul public.
„Așa arată pe Str. Lotus! Bine că scumpesc gunoiul! La mulți ani, Turda!” – este mesajul plin de indignare al cititorului, care surprinde în câteva cuvinte situația ironică în care se află locuitorii: plătesc mai mult, dar primesc mai puțin.
Deșeurile menajere, obiectele abandonate și mizeria risipitӑ peste tot transformă zona într-un tablou dezolant, total nepotrivit pentru un oraș care tocmai a sărbătorit Ziua Națională și care se pregătește de sărbători.
Locuitorii atrag atenția că, în ciuda creșterii tarifelor la salubritate, zonele de colectare rămân necurățate, iar responsabilitatea pare să cadă între autorități și operatorul de salubritate, în timp ce cetățenii sunt cei care suportă consecințele.
Ziarul 21 solicită un punct de vedere din partea autorităților locale și a operatorului de salubritate pentru a clarifica situația și pentru a vedea când vor fi luate măsuri concrete.
👉 Dacă aveți imagini sau situații similare din Turda și Câmpia Turzii, ni le puteți trimite pentru a le face publice!















