În data de 24 iunie a.c., în intervalul orar 06:00–09:00, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Câmpia Turzii, împreună cu efective ale Inspectoratului de Jandarmi Județean Cluj și lucrători ai Serviciului Public Comunitar Local de Evidență a Persoanelor (SPCLEP) Câmpia Turzii, au desfășurat o acțiune cu caracter preventiv-reactiv, de tip „blitz”, în zonele de interes operativ.
Activitățile au avut ca scop creșterea gradului de siguranță publică, prevenirea și combaterea faptelor de violență și a infracțiunilor stradale, precum și verificarea respectării legislației rutiere și a normelor privind migrația persoanelor.

În cadrul acțiunii, au fost legitimate 288 de persoane și au fost verificate 16 autovehicule. De asemenea, o persoană a fost condusă la sediul poliției. Au fost aplicate 9 sancțiuni contravenționale, dintre care 5 conform O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice și 4 conform O.U.G. nr. 97/2005 privind evidența, domiciliul, reședința și actele de identitate ale cetățenilor români.
Polițiștii vor continua acțiunile de acest tip, în sistem integrat, pentru creșterea siguranței cetățenilor și descurajarea faptelor antisociale.















