<
Actualitate

Sticla Arișul Turda- Unirea Alba Iulia 3-3

Vineri, 23 aprilie, Sticla Arieșul Turda a terminat la egalitate, scor 3-3, partida contra celor de la Unirea Alba Iulia, meci ce a contat pentru etapa a XVII-a, din cadrul ligii a treia, seria a IX-a. Partida de pe municipalul turdean probabil a fost cel mai spectaculos meci al campionatului.

Elevii lui Artur Podar au început bine meciul iar în minutul 3 turdenii obțin o lovitură de la 11 metri, pe care Florin Dan o execută fără emoții și aduce pe Sticla în avantaj.

În minutul 8, Paleoca centrează în careu însă mingea este reluată pe lângă poartă.

În minutul 14, Pîrv trimite o centrare care ajunge la Florin Dan, acesta pătrunde în careu, driblează portarul, driblează un fundaș al Unirii și marchează pentru 2 la 0.

În minutul 30 Unirea Alba Iulia reduce din diferență în urma unui corner.

La patru minute diferență, Svichi prinde un șut care a trece puțin pe lângă vinclul Alba Iulienilor.

În minutul 36, Unirea beneficiază de o lovitură liberă însă mingea este respinsă de Cordoș.

Cu 5 minute înainte de final, Unirea Alba Iulia egalează pe tabela de marcaj după ce Fetiță reia cu capul o centrare venită de pe partea stângă de atac.

Prima ocazie notabilă din repriza a doua a venit în minutul 70 când Cobârzan trimite din marginea careului însă mingea este scoasă spectaculos de sub bară de portarul Unirii.

În minutul 75, Ciurcui oferă faza meciului când primește o minge pe partea dreaptă de atac,driblează tot ce întâlnește în cale apoi trimite peste portar și marchează pentru 3 la 2.

În minutul 80, Giurgiu trimite puternic de la 20 metri dar Onciu apără spectaculos.

În minutul 86 Unirea beneficiază de o lovitură de la 11 metri pe care o transformă pentru 3 la 3.

Ultimele minute ale meciului au fost de infarct după ce turdenii s-au năpustit peste poarta apărată de Sporea.

Hetea trimite spre poartă însă mingea este respinsă de portar până la Ciurcui care trage în portar.

La câteva secunde diferență Cobârzan trimite din nou spre poartă mingea ajunge la Ionescu care trage puternic dar Sporea este la post.

În ultimul minut de prelungire, Codrea scapă singur spre poarta turdenilor însă Marcu reușește să blocheze atacul după o cursă de 45 de metri.

Ultima ocazie a meciului a aparținut Unirii însă Onciu a reușit să respingă.

S-a terminat 3-3 după un meci nebun, iar pentru Sticla Arieșul Turda urmează deplasarea de la CS Unirea Ungheni.

Sticla Arieșul Turda: Onciu – Pîrv, Ionescu, Cordoș, Marcu, Paleoca, Cimpoeșu, Savu, Salcău, Svichi, Florin Dan

Antrenor: Artur Podar