<
Volei

Sâmbătă, 27 ianuarie, Sala Sporturilor „Ioan Stanatiev” a găzduit întâlnirea dintre CSM Câmpia Turzii şi CSS CNE Lapi Dej, contând pentru etapa a VII-a a Diviziei A2, seria Vest.

În faţa propriilor suporteri, voleibaliştii din Câmpia Turzii au intrat bine în joc şi s-au desprins, scor 12-6, 20-11, adjudecându-şi primul set, scor 25-18.

Oaspeţii au intrat mai determinaţi în setul secund şi au demonstrat că sunt capabili să restabilească egalitatea.

Dejenii au condus, scor 3-5, 9-12, 14-20, dar surpriza a venit din partea formaţiei gazdă care a revenit spectaculos şi a întors soarta partidei. A fost 21-22, 24-23 şi 25-23.

În setul cu numărul 3, gazdele au preluat iniţiativa şi n-au mai cedat până la final. A fost 5-1, 15-7, 20-14 şi 25-16.

La finalul partidei, voleibaliştii din Câmpia Turzii s-au bucurat alături de suporteri şi de primarul Dorin Lojigan pentru o nouă victorie importantă.

„Având în vedere că este primul meci din anul acesta, victoria este foarte importantă şi sper să reuşim să ne clasăm cel puţin pe locul II şi să ajungem în semifinală, apoi o să vedem, avem şanse foarte mari să ne calificăm în Divizia A1, pentru că s-a întărit echipa, au venit câţiva jucători, trebuie să ne antrenăm şi restul vine de la sine. Îmi doresc să fie mai multă la sală şi cred că îi vom face fericiţi pe suporteri prin evoluţiile noastre”, a declarat, pentru Ziarul 21, jucătorul Gabriel Kissu.