Actualitate

Festivalul de Folclor „În grădina dorului” Turda. Program pe zile

Ziua 1 -Festivalul de Folclor „În grădina dorului”

 

VINERI – 26 IULIE 2019

 

Galeria de Artă „Valer Suciu” Turda

12,00-13,00 Lansare de carte/ film documentar

„Jocul fecioresc din Transilvania”

Prof. univ. dr. Zamfir Dejeu

Film documentar

„Taraful tradițional din România –

Proiect pentru UNESCO “

Prof. univ. dr. Zamfir Dejeu

15,00-16,00 Vernisaj expoziție de artă plastică

„BUCOLICA “

Societatea Culturală” Filarmonia” Turda

 

Centrul municipiului Turda

17,00- 18,00 Parada portului popular

 

Parcul Central Turda

18,00 -18,10 DESCHIDERE OFICIALĂ

18,10-22,00 SPECTACOL FOLCLORIC

CLUBUL DE CANTO „ARIA” –TURDA

„KINCSŰNK NÉPTÁNCEGYŰTTES –SERBIA

„FLORI DIN MARAMUREȘ” –BAIA MARE

„PĂUNIȚA” –SÂNGEORZ- BĂI

„DOINA AIUDULUI”–ALBA

„MUGURAȘUL”-ȘIMNICU DE SUS, DOLJ

„ARMENIȘANA” – CARAȘ-SEVERIN

„FLORI DE MĂR”- CURTEȘTI, BOTOȘANI

„CRĂIȘORUL” –CLUJ NAPOCA

„FIII MOȚILOR” –MIHAI VITEAZU, CLUJ

 

19,45-20,00- OANA VENȚEL

 

20,00-20,30 FLORINA ȘI FLORIN MARIȘ HINSU

 

21,00- 22,00 GRUPUL IZA

 

Ziua 2 -Festivalul de Folclor „În grădina dorului”

 

SÂMBĂTĂ- 27 IULIE 2019

 

Salina Turda

 

11,00- 12,30 SPECTACOL FOLCLORIC

„KINCSŰNK NÉPTÁNCEGYŰTTES” SERBIA

„FLORI DE MĂR”- CURTEȘTI, BOTOȘANI

“DATINA TURDEANĂ” –TURDA

 

Parcul Central Turda

 

17,00-22,00 SPECTACOL FOLCLORIC

“FLORI DIN MARAMUREȘ” –BAIA MARE

“MUGURAȘUL” -ȘIMNICU DE SUS, DOLJ

“ARMENIȘANA” –ARMENIȘ, CARAȘ-SEVERIN

“DATINA TURDEANĂ” –TURDA

 

20,00-20,30 IOANA BUDAIE, MILENA BANDITS

20,30- 21,00 OBICEI TRADIȚIONAL

NUNTA ÎN CÂMPIA TRANSILVANĂ

Producție a Casei de Cultură Turda/

Centrul de Zi pentru Vârstnici Turda

 

21,00- 21,40 FOLCLOR REINTERPRETAT

TRUPA “3 HAIDUCI”

 

21.40- 22,00 PROIECȚIE FILM DOCUMENTAR

“BĂBĂLUDA DE LA BURU”

Producție a Asociației “Casa Colecțiilor”

Ziua 3- Festivalul de Folclor „În grădina dorului”

 

DUMINICĂ – 28 IULIE 2019

 

Salina Turda

 

11,00- 12,30 SPECTACOL FOLCLORIC

„FLORI DIN MARAMUREȘ” –BAIA MARE

„MUGURAȘUL”-ȘIMNICU DE SUS, DOLJ

„ARMENIȘANA” –ARMENIȘ, CARAȘ-SEVERIN

 

Parcul Central Turda

 

17,00-22,00 SPECTACOL FOLCLORIC

„KINCSŰNK NÉPTÁNCEGYŰTTES” -TORDA, SERBIA

„FLORI DE MĂR”- CURTEȘTI, BOTOȘANI

“MUGURAȘUL” -ȘIMNICU DE SUS, DOLJ

“ARMENIȘANA” –ARMENIȘ, CARAȘ-SEVERIN

“ȚARINA ” –TURDA

BEATRICE SIMIOANA, BIANCA CRIȘAN

MEDEEA FLORENTIN, TUDOR PÂRJOL

 

19,30- 20,00 AMALIA CHIPER IURIAN

 

20,00-20,30 BOGDAN TOMA

 

20,30-21,30 MARIANA DEAC

 

21,30-21,55 Orchestra“VIRTUOZII TRANSILVANI”

conducerea muzicală NELU GABOR

 

21,55 – 22,00 SPECTACOL DE ARTIFICII

Click aici pentru a adăuga un comentariu

Adaugă un comentariu

Comentariile trebuie să respecte regulile de utilizare.
Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Ziarul care te prinde

© Ziarul 21 Turda | Materialele de pe acest site pot fi preluate doar cu acordul scris al reprezentanţilor publicaţiei Ziarul 21.

  SUS