<
Actualitate

Interviu cu Aurel Truță, primarul comunei Ploscoş: „Agricultura este maica și doica tuturor științelor”

Un om implicat activ în viața societății în care trăiește. Cu o experiență vastă în administrația locală, inginerul Aurel Truță a reușit ceea ce mulți doar visau. Deși Ploscoş este o comună mică unde viețuiesc 644 de suflete, datorită implicării și a punerii în practică a verbului „a face”, edilul localității a atras fonduri europene de mare importanță pentru bunăstarea locuitorilor. Ziarul 21 vă prezintă un interviu inedit cu edilul comunei Ploscoș, ing. Aurel Truță. Despre proiecte europene, despre dezvoltare, agricultură și învățământ, toate acestea, în rândurile de mai jos.


Rep.: Bună ziua și bine v-am găsit, domnule primar! Un an mai bun vă doresc!

Aurel Truță: Bine ați venit în comuna Ploscoș, o comună mică, poate cea mai mică comună din jud. Cluj, care astăzi numără o populație de 644 de cetățeni. Cu toate acestea vă spun că suntem mici dar încercăm să facem lucruri mari. În mandatul anterior am început un proiect pe fonduri europene de 1 milion €. Am demarat lucrările prin asfaltare de drumuri și străzi în comuna Ploscoș, în satele Crairât și Ploscoș. Astăzi, când discutăm, suntem la 90 la sută din proiect finalizat, mai avem de executat lucrări de asfaltare pe o stradă de 250 m după care vom face rigolele, podețele și acostamentele și sperăm ca după ce finalizăm toate cele enumerate, anul acesta să fie finalizat proiectul, să facem recepția finală, să plătim executantul și să ne recuperăm partea de banii de la AFIR. Am mai făcut un proiect pe PNDL 2 de modernizare drumuri comunale DC 69 și DC 64, drumuri care fac legătura între satul Ploscoș, Valea Florilor până la limita cu Ceanu Mare în satul Dosu Napului. Lucrările le-am demarat anul trecut și am reușit să facem podețele, s-a pus balastru pe o suprafață de 1,1 km și am reușit să așternem primul strat de covor asfaltic. Având în vedere de condițiile meteo de afară, chiar ieri m-am întâlnit cu reprezentantul firmei Constructrom, am semnat ultimele deconturi pentru anul 2020 și își manifesta intenția ca într-o săptămână, maxim 10 zile, să reia lucrările. Dacă timpul va fi favorabil vom începe lucrările și vrem să finalizăm anul acesta și acest drum care însumează în acest moment 5,9 km. În paralel am făcut ridicările topografice pe toate drumurile care au rămas neasfaltate din comuna Ploscoș. Urmează să facem acum proiectele deoarece drumurile care au rămas neasfaltate însumează undeva la 17,5 km. Discutând cu consultanții am ajuns la concluzia că trebuie să facem două proiecte: unul pe fonduri europene și celălalt pe fonduri guvernamentale,  PNDL sau CNI. Pe lângă drumuri, avem proiectul aproape finalizat privind construcția unei capele mortuare în satul Crairât, anul acesta vom începe lucrările de execuție. Un alt proiect pe care vrem să îl facem, în acest moment suntem la intabularea terenului: construirea a două locuri de joacă pentru copiii din satele Valea Florilor și Ploscoș și un teren de sport sintetic cu nocturnă. Toate acestea se fac numai cu bani, să sperăm că vom obține și finanțare pentru realizarea acestor proiecte. Eu din fire sunt un om optimist, bătăios, nu mă las. O să mă duc la minister până se satură de mine și sper să obțin să facem ceea ce ne-am propus. Pe lângă acestea, comuna Ploscoș este membră în Asociația de Dezvoltare Eco Metropolitan Cluj și se pare că în urma licitației, care a avut loc la Consilul Județean Cluj, din vară, și comuna noastră va intra la colectarea selectivă a deșeurilor menajere. Din anul 2014 suntem membri în Asociația de Dezvoltare Intracomunitară Apa Văii Arieșului, împreună cu încă 12 comune și două orașe. Noi ne luptăm pentru introducerea apei potabile în comuna Ploscoș. Proiectul este făcut, se mai fac mici modificări, bani sunt, licitația am înțeles că s-a făcut în anul 2020, deci vor începe lucrările pentru conducta de aducțiune de la Turda până undeva în zona Săndulești – Petrești unde se vor face două bazine, unul care să deservească zona Petrești și tot ceea ce ține de zona respectivă iar cel de-al doilea bazin va deservi comunele Tureni, Aiton și Ploscoș. Comuna Ploscoș poate este singura comună din județ care are mari probleme cu apa și vă spun și de ce. În localitatea Valea Florilor salinitatea apei este ridicată, avem două fântâni, termen popular, „murătoare”, din care oamenii își iau apă și o folosesc la prepararea produselor din carmangerie. Am avut înțelegere și pe această cale doresc să mulțumesc domnul director de la Compania de Apă Arieș, Bogdan Bobic, pentru că toată vara ne-a sprijinit cu cisterne de apă. Am adus apă în Ploscoș și Crairât pentru că aceste zone sunt cele mai afectate. Să sperăm că anul 2021 va fi un an mai bun decât anul 2020. Pe lângă proiectele pe care le-am făcut aș vrea să amintesc și faptul că o preocupare permanentă și personală este pentru școala gimnazială Ploscoș. Anul acesta avem la școală 33 de elevi, foarte puțin din punctul meu de vedere, dar vă spun cu toată răspunderea, și pot să și demonstrez treaba asta, școala gimnazială Ploscoș nu se deosebește cu nimic de orice altă școala gimnazială urbană. Prin Ministerul Educației și Învățământului mi-au fost repartizate 10 tablete însă văzând că nu toți copiii pot să beneficieze de aceste tablete, la sfârșitul anului 2020 am mai cumpărat încă 15 tablete. Anul acesta vom prinde bani pentru a cumpăra tablete și pentru cei mai mici de la grădiniță  și de la clasa pregătitoare. Avem săli de clasă modernizate, vopsite, încălzire centrală, grupuri sociale în interior, etc. Eu spun că, condițiile sunt bune dar oricât ar fi de bune apar în timp probleme, dar atenția este concentrată spre școală, spre copii, spre elevi pentru că vă spun cu toată sinceritatea că în anii anteriori am avut copii foarte buni care s-au orientat spre Cluj, spre Turda, spre licee cu prestanță și ar fi păcat să nu-i susținem și pe cei de acum. Dacă noi cei care suntem factorii de răspundere, decidenții, cei care iau măsuri, cine altcineva să se implice. Populația din comuna noastră este o populație îmbătrânită, marea majoritate sunt pensionari de la CAP cu pensii de CAP. Sunt și familii care lucrează în Cluj sau în Turda care au posibilități financiare mai bunicele față de cei care sunt pensionați de CAP.  Înainte de întocmirea bugetului am discutat cu doamna directoare cam ce capitole ar vrea să prindem pentru anul 2021 și cu siguranță o să-i sprijinim și o să facem alocările necesare pentru a funcționa în bune condiții.  Cred că în mare am atins problemele care erau ca obiective de investiții pentru anul 2021 și în perspectivă.

Rep.: Cât de greu a fost, domnule primar, să atrageți fonduri europene?

Aurel Truță: Foarte greu! Vă spun sincer, la primul proiect european, mi-aduc aminte că au fost două sesiuni și nu am intrat, neavând punctajul necesar și abia la treia sesiune am intrat și am fost foarte, foarte bucuros. Nu v-am spus, dar bănuiesc că știți, eu de profesie sunt inginer agronom iar anul acesta fac 40 de ani de la terminarea facultății și știti cum se spune în popor „primarul este gospodarul numărul unu al comunei”. Vreau să vă spun că eu ca și fermier lucrez o suprafață de 500 ha. Comuna Ploscoș, în comparație cu alte comune din țară și din județ, stă foarte bine din punct de vedere agricol. Majoritatea terenurilor sunt cernoziomuri cu un conținut de humus de peste 3.5%. Cine înțelege că trebuie să facă agricultură, nu de subzistență, ci de performanță, să folosească soiuri și hibrizi performanți, îngrășăminte chimice, pesticide de ultimă generație, cu siguranță are rezultate. Pe raza comunei își desfășoară activitatea mai multe societăți de profil agricol printre care și societatea noastră Gran Agro, Agrarus, Dachim Turda, Domnul Onișor de la Viișoara, domnul Marinca de la Viișoara, foarte mulți care lucrează teren pe raza comunei noastre. Dacă în toată țara, și am spus-o nu numai odată, s-ar lucra pământul cum se lucrează la Ploscoș, România ar fi o țară mai bogată. Trebuie să atingem performanța producțiilor din Europa și vă spun cu toată sinceritatea că avem culturi cu care ne apropriem de producțiile europene. Mă refer la floarea-soarelui, sfeclă de zahăr, porumb și grâu. Pe lângă activitatea agricolă mai avem și persoane fizice care desfășoară activitate având mici ferme zootehnice… iar zootehnia nu este o ramură a agriculturii tocmai ușoară. În zootehnie, indiferent de domeniu, bovine, caprine sau suine, trebuie să fi în permanență acolo, nu există sărbătoare, nu există duminică, nu există liber, știți și dumneavoastră. Eu sunt mândru că sunt primarul acestei comune și mă mândresc cu concetățenii mei. Sunt în această comună din 1986, în vremea respectivă fiind șef de fermă la IAS Poiana, îi cunosc pe acești oameni de mulți ani de zile. Păcat că populația este îmbătrânită, drept dovadă am vrut să întinerim oarecum această localitate și am făcut câte ceva și pentru tineri. Primăria a intabulat niște teren din domeniul public pentru atribuirea de teren la tinerii căsătoriți până în 35 de ani. Am contactat o firmă de evaluare a terenurilor și o să facem evaluarea terenurilor urmând ca apoi să facem hotărâre de consiliu local pentru scoaterea la vânzare. Să faci proiecte nu este ușor, necesită multă muncă, multă umblătură în toată țara la tot felul de autorități pentru eliberarea de autorizații, documente necesare. Vreau să vă spun că ne gândim în perspectivă deși nu mai  avem acest moment locuri libere pentru tinerii căsătoriți, să mai găsim ceva și să tragem mai mulți tineri pentru că vreau să întinerim această comună,pentru că viitorul comunei stă în oamenii tineri, educați, oameni care au dorința de a face ceva. Vă spun că am reușit în acești opt ani de zile de când sunt primar să îi conving pe câțiva să facă proiecte pe fonduri europene, inclusiv eu și colegii din zonă sunt la al doi-lea sau al trei-lea proiect european. Tinerii beneficiază de niște facilități și ar fi păcat să nu aplice proiecte pe fonduri europene. Ori de câte ori am ocazia, la întâlnirile cu cetățenii, le sugerez să accesze fonduri. Oamenii trebuie să fie mai curajoși. Le-am spus că le voi pune la dispoziție implicit pe consultantul meu de fonduri europene. Poate ați văzut cum ați venit către Ploscoș pe parter dreaptă și stângă că terenurile sunt lucrate deja, sunt culturi înființate în toamnă de grâu, rapiță, terenurile sunt aproape în totalitate arate deci nu avem motive să ne speriem că anul 2021 va fi un an păcătos, cum a fost cel din 2020.  Pentru noi, de bine, de rău, au căzut precipitații, a fost și puțină ninsoare însă iarna nu s-a terminat. Sperăm că va fi bine. Ca o concluzie, vis-a-vis de cele discutate din agricultură,  pe lângă efortul pe care trebuie să-l facem noi, agricultura beneficiază de ceva gratuit: beneficiază de căldură de soare care nu costă nimic deocamdată, așadar trebuie să folosim toate resursele și să profităm de ele.

Rep.: Este agricultura salvarea României?

Aurel Truță: Vreau să încep cu un citat din Xenopol pe care îl știu de la fostul rector Puia, de la Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară Cluj-Napoca: „agricultura este maica și doica tuturor științelor”. Când aveți mai mult timp veniți și îl întoarcem pe toate fețele și putem scrie poate 10, 20 de pagini despre asta. Ca să vă răspund la întrebare, da, agricultura este salvarea României. Pentru că în trecut, fiind director la pâine, am umblat toată țara după grâu și am văzut rând pe rând combinate de îngrășăminte chimice, alte fabrici și uzine care s-au ras de pe fața pământului. Agricultura a rămas, iar atât timp cât se face agricultură de performanță, este bine.

Rep.: Un mesaj pentru cetățenii comunei  Ploscoș?

Aurel Truță: Dragi cetățeni ai comunei Ploscoș vreau să aveți încredere în mine pentru că tot ceea ce fac, fac pentru dumneavoastră. O fac pentru a ridica nivelul de trai și condițiile din comuna noastră și să o ducem mai bine. Comuna Ploscoș, nu știu dacă în acest mandat sau în mandatele viitoare, trebuie să ajungă o comună europeană din toate punctele de vedere, așa că vă rog să aveți încredere în mine. Vă mulțumesc!

 

Click aici pentru a adăuga un comentariu

Adaugă un comentariu

Comentariile trebuie să respecte regulile de utilizare.
Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

© Ziarul 21 Turda | Materialele de pe acest site pot fi preluate doar cu acordul scris al reprezentanţilor publicaţiei Ziarul 21.

  SUS