<
Volei

Voleibaliştii de la CSM Câmpia Turzii au terminat turul campionatului „en fanfare”. CSM Câmpia Turzii-CSU Braşov 3-0 (25-7, 26-24, 26-24)

Sâmbătă, 11 noiembrie, în etapa cu numărul V, ultima a turului de campionat, CSM Câmpia Turzii a întâlnit în Sala Sporturilor „Ioan Stanatiev” formaţia CSU Braşov.

Primul set a fost la discreţia formaţiei din Câmpia Turzii care a reuşit să se desprindă, scor 10-3, 16-5, 21-7, şi să se impună fără emoţii, scor 25-7.

Setul secund a fost mai echilibrat iar echipa vizitatoare a dovedit că este capabilă să pună mai multe probleme. Dacă  la început cele două formaţii au mers umăr la umăr, scor 3-3, 5-5, 9-9, voleibaliştii din Câmpia Turzii au preluat conducerea 14-11, dar braşovenii au reuşit să revină şi au restabilit egalitatea la 15.

Oaspeţii s-au desprins la 18-20, moment în care antrenorul-jucător Dan Remeş a decis să intre în teren. Deşi braşovenii au condus, scor 20-23, gazdele n-au renunţat şi, în aplauzele suporterilor, au întors rezultatul adjudecându-şi setul, scor 26-24.

Braşovenii au început bine şi setul cu numărul trei şi au condus, scor 3-6, 13-15, 16-21. Experimentata formaţie din Câmpia Turzii a reuşit şi de această dată să revină spectaculos şi să restabilească egalitatea, scor 23-23. Numeroasele erori ale formaţiei sale şi revenirea gazdelor l-au determinat pe tehnicianul timişorean să-şi pună mâinile în cap.

Susţinuţi neîncetat de un public frumos, de toate vârstele, voleibaliştii din Câmpia Turzii s-au impus cu 26-24 şi  şi-au trecut în cont a patra victorie din această ediţie de campionat. Alături de sportivii noştri s-a aflat şi primarul municipiului, Dorin Lojigan, care i-a susţinut pe toată durata partidei.

Felicitări, băieţi! S-aveţi parte numai de victorii!